Czym są kosmetyki naturalne?

2021-03-06
Czym są kosmetyki naturalne?

Postawione w tytule pytanie okazuje się nie lada wyzwaniem, ze względu na brak prawnej definicji kosmetyków naturalnych. Obserwując niesamowity rozwój tego rodzaju kosmetyków, możemy wysnuć wniosek, iż w najbliższej przyszłości powstanie jednoznaczny opis tego pojęcia. Na ten moment musimy opierać się na dostępnych informacjach i na ich podstawie spróbować określić definicję kosmetyków naturalnych.

Zatem czym są kosmetyki naturalne?

Warto przyjrzeć się samym surowcom, z których wykonywane są produkty. Składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego oraz zwierzęcego uznawane są za surowce naturalne. To właśnie one są kluczowe dla receptur kosmetyków naturalnych. Mogłoby się wydawać, że wykorzystywanie składników odzwierzęcych ma się nijak do kosmetyków, które powinny podążać w duchu eko pielęgnacji. To właśnie tu wkraczają wegańskie kosmetyki naturalne, z których składu eliminuje się składniki pochodzenia zwierzęcego. Warto o tym pamiętać podczas zakupów, gdyż jak widać nie każdy kosmetyk naturalny musi być cruelty-free.

Istotnym okazuje się fakt samego pozyskiwania składników. W przypadku kosmetyków naturalnych dopuszczalne jest uzyskiwanie ich metodami fizycznymi, enzymatycznymi oraz mikrobiologicznymi. Eliminuje to możliwość wykorzystywania metod pozostawiających syntetyczne substancje chemiczne.

Interesującą kwestią jest samo przeznaczenie i działanie kosmetyków naturalnych. Skóra jako nasz największy organ wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która będzie dla niej przyjazna. Kosmetyki naturalne pomagają w poprawianiu wyglądu oraz samej kondycji naszego organizmu.

pixel